Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä


torstai, 16. toukokuu 2013

16.5 Kultaa ja hopeaa Ekamolle

Hieno ja aurinkoinen Taitaja 2013 tapahtuma on palkintojenjako vaiheessa

t_010-normal.jpg

Jere Kankaanranta voitti verkosivujentuottamisen lajin kultaa huippupisteillä 94/100

t_011-normal.jpg

Hopeaa koenasennuksen ja kunnosssapidon Kimmo Tieliselle

t_012-normal.jpg

Mekaroniikan Niko Kukkosen ja Elmeri Komin vauhti riitti myös hopeaan

t_02-normal.jpg

Vaatteenvalmistuksessa Minna Saalasti sijoitui hienosti neljänneksi ja sai parhaan myyjän kunniakirjan.

Hiusmuotoilu Laura Purhonen sijoitui kuudes

Koneenasennus ja kunnossapito Jesse Heikkilä seitsemäs

Elektroniika Ville Heinonen kahdeksas

Huonekalupuuseppä Antti Moisio kahdeksas

Maalaus ja tapetointi Taru Äyräväinen kahdeksas

tulokset blogasi Vesa ja Kuvasi Jari

keskiviikko, 15. toukokuu 2013

2. kilpailupäivä - keskiviikko 15.5

 

Toinen kilpailupäivä on ollut täynnä tapahtumia. 2. kilpailupäivä on sikäli tärkeä useissa lajeissa, että silloin on jaossa eniten pisteitä. Useimmat päivän kilpailut alkoivat klo 9.00. Lisäksi Lappeenrannasta ja Imatralta tulivat tutustumaan sekä koulutusalojen Neuvottelukuntien edustajat että ns. tulevaisuuden kilpailijat, Joensuun kilpailuihin.

kimmo-normal.jpg

Kimmo aloittelemassa päivän töitä, jotka sujuivat totutun nopeasti!

jesse-normal.jpg

Jessellä sama homma kuin Kimmolla

markus%20ja%20joni-normal.jpg

Markus ja Joni pohtivat päivän emsimmäistä tehtävää!

elmeri%20ja%20iko-normal.jpg

Elmeri ja Niko "tuomaripalaverissä"!

jere_2-normal.jpg

Jere samoin tuomarien "kuultavana" suunnittelusta.

laura-normal.jpg

Laura todellisessa työssä!

taru-normal.jpg

Taru tapetoi todella vaikeaa paikkaa!

antti-normal.jpg

Antti tekemässä ensimmäisiä osia yöpöytään.

ville_1-normal.jpg

Villen tarkkaa juotostyötä

minna_2-normal.jpg

Minna iloinen päivän aloituksessa

neuvottelukunta-normal.jpg

Neuvottelukunnan jäseniä saapui tutustumaan Taitaja2013- kilpailuihin

jereja%20muut-normal.jpg

Jere "isännöi" tulevaisuuden kilpailijoita!

Tuloksia n.klo 20.30 (Etelä-Karjalan ammattiopisto) - kaikki tulokset eivät valmiina tai vain ensimmäisen päivän tulos!

Laji

Finalistit

Elektroniikka

Ville Helminen      6.

Hiusmuotoilu

Laura Purhonen     7.

Huonekalupuuseppä

Antti Moisio    7.

Koneenasennus ja kunnossapito

Kimmo Tielinen    3.

Koneenasennus ja kunnossapito

Jesse Heikkilä      7.

Maalaus ja tapetointi

Taru Äyräväinen      7.

Mekatroniikka / parikilpailu

Elmeri Komi      2.

Mekatroniikka / parikilpailu

Niko Kukkonen     2.

Vaatteenvalmistus

Minna Saalasti        ?

Verkkosivujen tuottaminen

Jere Kankaanranta     1.

Prosessitekniikka/lajinäytös/parikilpailu

Markus Tyrisevä        ?

Prosessitekniikka/lajinäytös/parikilpailu 

Joni Hämäläinen      ?

 

Tuloslinkki taitaja- sivuille

http://taitaja2013.fi/index.php/taitaja-tulokset

 

Kuvat Olli ja Jari 

Blogi Jari

tiistai, 14. toukokuu 2013

Tiistai 1 kilpailupäivä

Ensimmäinen sateinen Taitaja kisapäivä saatiin hyvin käyntiin klo 9:00 alkaen

T001-normal.jpg

Kilpailulajeilla kisapäivä alkaa infoilla. Tässä verkkosivuntuottajien aamupalaverissa ovat  Jere ja kilpakumppanit.

T004-normal.jpg

Koneenasennus ja kunnossapitolajilla vallitsee "sotilaallinen" järjestys.

T007-normal.jpg

Palaverissa on syytä kuunnella tarkkaan. Mallisuorituksen tekevät Markus ja Joni prosessitekniikan lajinäytöksessä.

t006-normal.jpg

Taitajassa painotetaan työturvallisuutta myös palavereissa. Taru ja muut maalarit näyttää mallia.

T003-normal.jpg

Usein homma alkaa paperitöillä tässä Antin puusepäntyöt.

T002-normal.jpg

Mekatroniikan Elmeri ja Niko hoitaa homman rutiinilla.

T008-normal.jpg

Toisissa lajeissa alkaa syntyä heti kaunista, kuten Lauran kampaus.

T009-normal.jpg

Lajeilla syntyy myös "taistelupareja" kuten elektroniikan Ville ja "Salpauksen irokeesi"

T005-normal.jpg

Taitajassa usein hämärtyy raja opettajan ja oppilaan välillä. Vaattenvalmistuksen "parityötä" kilpailija Minna ja opettaja Tytti .

Kesken kisapäivän kuvasi Jari & bloggasi Vesa

maanantai, 13. toukokuu 2013

Maanantai 13.5

Ekamon taitajat lähtivät kilpailumatkalle maanataiaamua. Esimmäiset lähtijät olivat liikenteessä jo  klo 6 jälkeen ja suurin osa klo 8.00. Matka sujui kaikilta hyvin ja perille saavuttiin noin yhden pysähdyksen taktiikalla.

Joesuun Areenan parkkipaikalla purettin tavaroita autoista. Kuvassa kilpailijat Jere, Ville ja Taru sekä huoltaja Auni

 

saapumie-normal.jpg

Ruokailun jälkeen oli aika ryhmittyä "pikamarssiin" (n. 100 m.) kilpailuareenalta Jäähallille, jossa olivat avajaiset.

maessi_1-normal.jpg

Ekamolaiset tyylikkäinä muiden mukana jonossa odottamassa marssille lähtöä

maessi_2-normal.jpg

 

maessi_3-normal.jpg

Myös joukkueenjohtaja Vesa Markkanen vaikutti tyytyväiseltä joukkueen ilmeeseen

maessi_4-normal.jpg

Koko joukkue luottavaisena aurinkoisessa Joensuussa!

maessi_6-normal.jpg

Avajaistunnelmaa ennen varsinaisia avajaisia

avajaiset_1-normal.jpg

Taitaja 2013 avajaisissa puhui mm. Lauri Ihalainen ja lauloi muuan Anna Puu. Annaa jännitti silminnähden melko kovasti esiintyä akustisesti Taitaville nuorille.

Anna%20Puu-normal.jpg

Joukkueen yhteinen iltaruokailu valmisti vatsat seuraavaan kisapäivään.

 iltaruokailu-normal.jpg

Jari Korhonen & Vesa Markkanen

perjantai, 10. toukokuu 2013

EKAMOn taitajat 2013 - Joensuu

Taas on aika lähteä reisuun Taitajakilpailuihin - matkan määränpää Joensuu.

Ekamon Taitaja finalistit 2013

 
     

Kilpailulaji

Laji nr.

Kilpailija

Elektroniikka

602

Ville Helminen

Hiusmuotoilu

302

Laura Purhonen

Huonekalupuuseppä

401

Antti Moisio

Koneenasennus ja kunnossapito

607

Kimmo  Tielinen

Koneenasennus ja kunnossapito

607

Jesse Heikkilä

Maalaus ja tapetointi

404

Taru Äyräväinen

Mekatroniikka / parikilpailu

606

Elmeri Komi

Mekatroniikka / parikilpailu

606

Niko Kukkonen

Vaatteenvalmistus

307

Minna Saalasti

Verkkosivujen tuottaminen

206

Jere Kankaanranta

Prosessitekniika / lajinäytös / parikilpailu

0

Markus Tyrisevä

Prosessitekniika / lajinäytös / parikilpailu

0

Joni Hämäläinen

Koko kevään on valmistauduttu semifinaalien jälkeen itse kilpailuihin. Yhteisiä valmennustilaisuuksia on ollut kaksi ja sekä viimeisenä tilaisuutena keskiviikon 8.5 Onnenpotku. Tilaisuudessa Anne Poutanen toivotti kilpailijoille onnea ja "potkaisi" kuvainnollisesti koko ryhmän liikkeelle.

PICT0015-normal.jpg

Vesa Markkanen käsitteli kilpailujen käytännön asioita, kuten matkasuunnitelmia, majoitusta ja muita kilpailijoiden ja huoltajien kannalta tärkeitä seikkoja.

PICT0023-normal.jpg

Maanantaina 13.5.2013 starttavat autot aamulla kohti Joensuuta pääsääntöisesti klo 8.00. Akreditoituminen ja kilpailupaikkoihin tutustuminen tapahtuvat maanantaina klo 9.00 lähtien.

Taitajakilpailujen aikataulut

http://taitaja2013.fi/index.php/tapahtumainfo/kilpailuohjelma

Tapahtumaohjelma

Taitaja2013 Joensuu 14.-16.5.2013

 

Maanantai 13.5.2013

9.00 - 12.30

Kilpailijoiden, kilpailuhuoltajien ja joukkueenjohtajien akkreditointi

Joensuu Areena

10.00 - 12.00

Kilpailijoiden lounasmahdollisuus

Itä-Suomen yliopisto, ravintolat

12.00 -

Joukkueiden ohjeistus avajaismarssia varten.
Joukkueet marssivat aakkosjärjestyksessä, oppaiden johtamina jäähallille avajaisia varten.

Joensuu Areena,
pääsuora

13.00 - 15.00

Taitaja2013 avajaiset (avoin tapahtuma)

Puhujina mm. työministeri Lauri Ihalainen ja Joensuun kaupunginjohtaja Kari Karjalainen, esiintyjänä mm. Anna Puu!

Joensuu jäähalli

15.00 -

Kilpailijoiden, tuomareiden ja lajin toimijoiden yhteistoiminta-aika lajialueella

Lajialueet

15.00 - 17.00


Kilpailijoiden, kilpailuhuoltajien ja joukkueenjohtajien akkreditointi jatkuu.

Joensuu Areena

16.00 -

Juryn, joukkueenjohtajien ja kilpailuhuoltajien yhteispalaveri

Itä-Suomen yliopisto, Carelia-sali

Tiistai 14.5.2013

9.00 - 17.00

Ammattitaidon SM-kilpailut – Taitaja2013, 1. kilpailupäivä

Lajialueet

9.00 - 18.00

Taitaja2013 seminaarit

Joensuun Tiedepuisto, NetWork Oasis

9.00 - 17.00

Taitaja2013 Yrittäjyyden kylä avoinna

Joensuu jäähalli

18.00 - 20.00

Joensuun kaupungin vastaanotto (kutsuvieraille)

Joensuun Taidemuseo

Keskiviikko 15.5.2013

9.00 - 18.00

Ammattitaidon SM-kilpailu – Taitaja2013, 2. kilpailupäivä

Lajialueet

9.00 - 16.00

Taitaja9-finaali

Joensuu jäähalli

9.00 - 16.00

Taitaja2013 seminaarit

Joensuun Tiedepuisto, NetWork Oasis ja auditorio Louhela

9.00 - 17.00

Taitaja2013 Yrittäjyyden kylä avoinna

Joensuu jäähalli

18.00 - 21.00

Taitaja2013 Kaveri-ilta (kilpailijat ja tukitiimeissä toimivat opiskelijat)

Ravintola Kerubi

19.00 -

Taitaja2013 Verkostoitumisilta (taustajoukot, toimijat ja yhteistyökumppanit)

Ravintola Kimmel

Torstai 16.5.2013

8.00 - 13.00

Ammattitaidon SM-kilpailu – Taitaja2013, 3. kilpailupäivä

Lajialueet

9.00 - 13.30

Taitaja2013 seminaarit

Joensuun Tiedepuisto, NetWork Oasis

9.00 - 16.30

Taitaja2013 Yrittäjyyden kylä avoinna

Joensuu jäähalli

15.15 - 16.00

Lajikohtainen palkintojenjako lajialueilla

Lajialueet

16.00 - 17.00

Mitalistit järjestäytyvät ohjatusti Areenan pääsuoralle jäähallin puoleiseen päähän.

Joensuu Areena,
pääsuora

17.00 - 19.00

Taitaja2013 päättäjäiset (avoin tapahtuma)

Ohjelmassa mm. Taitaja2013 mitalistien palkitseminen ja muiden tunnustuspalkintojen luovuttaminen, esiintyjänä mm. Happoradion Aki Tykki!

10.5.2013 Jari Korhonen